ZEMSTA Aleksandra Fredry

Arcydzieło komediopisarstwa. Najpopularniejszy i najwybitniejszy utwór mistrza Aleksandra Fredry (1793-76). Sztuka, która od swej premiery w 1834 r. nie schodzi z polskich scen. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ta właśnie komedia Aleksandra Fredry zalicza się do kanonu lektur szkolnych. Sposób w jaki ją zrealizowaliśmy z pewnością będzie pomocny na lekcjach poświęconych A. Fredrze, jego dziełom i czasom, w których przyszło mu tworzyć.

Spektakl zaprasza widzów nie do poważnej rozmowy, jak to bywa w innych teatrach, lecz do zabawy. Wyzwala radość uczestniczenia w teatralnym zdarzeniu. Czyni to z powodzeniem, ale także – co ważne – w zgodzie z duchem utworu. Współczesny wymiar sztuki nie zagubił jednak największych walorów pisarstwa Fredry: komizmu, dowcipu, uroku języka, dystansu do literatury i teatru, do zdarzeń i ludzi.

OPINIE spektaklu ze szkół, w których mieliśmy zaszczyt gościć:

  • Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiegow Opatowie

    Spektakl "Zemsta" z Teatrem FORMA
    Obrazki z życia osiemnastowiecznej szlachty, pełnej gwałtowności, szlacheckiej buty i temperamentu mogli zobaczyć uczniowie klas II naszego gimnazjum. W dniu 23 października 2015 roku Teatr FORMA z Białegostoku zaszczycił nas swą obecnością. Głównych bohaterów "Zemsty" Aleksandra Fredry los skazał na mieszkanie we wspólnym domostwie. Toczą nieustanny spór o mur graniczny. Kieruje nimi sąsiedzka nienawiść, zawziętość i przekora. Spektakl składał sie z czternastu scen [...]
    Profesjonalna gra aktorska stanowiła niewątpliwie największy atut sztuki.  
     
  • Zespół Szkół w Krzemieniu

" W środę 5.05 gościliśmy w naszej szkole aktorów Studia Artystycznego ‘’Forma’’ z Białegostoku. Uczniowie obejrzeli spektakl teatralny pt. ”’Zemsta’’, oparty na tekście Aleksandra Fredry. Ciekawa forma – wykorzystanie masek dell'arte oraz nastrojowa muzyka dostarczyły nam wielu nowych wrażeń, stworzyły możliwość bliskiego kontaktu z teatrem. Dziękujemy aktorom za wspaniałą zabawę i miłe przeżycia. "