ŚWIĘTOSZEK Moliera

"Świętoszek" to niewątpliwie jedno ze szczytowych osiągnięć komediowego kunsztu Moliera. Utwór ten, będący bardziej komedią obyczajową niż komedią charakterów, stanowi wyrazisty portret życia rodzinnego i religijnego XVII-wiecznej Francji. W satyryczny sposób Molier ukazuje, jakie zagrożenia dla mieszczańskiej rodziny niesie ze sobą religijna obłuda wkradających się do domu "świętoszków".

Profesjonalna gra aktorska, połączenie masek inspirowanych komedią dell' arte oraz kostiumów teatralnych z ówczesnej epoki nadaje sztuce niepowtarzalny charakter.
Galeria zdjęć pod opiniami.

 

OPINIE spektaklu ze szkół, w których mieliśmy zaszczyt gościć:

  • Zespół Szkół w Kowalu

"7 października br. gościliśmy w naszej szkole Teatr Forma z Białegostoku. Absolwenci Akademii Teatralnej przygotowali inscenizację „Świętoszka” Moliera. Aktorzy posługując się maskami wcielali się w role bohaterów komedii- obłudnego Tartufe’a, zbyt ufnego Orgona, rozsądnego Kleanta. Nie zabrakło również sprytnych kobiet- Elmiry i pokojówki Doryny, którym udało się zdemaskować tytułowego „Świętoszka” i odkryć jego niecne zamiary. Po spektaklu rozległy się brawa, inscenizacja podobała się uczniom i nauczycielom. Mamy nadzieję, że grupa teatralna zagości znowu w murach naszej szkoły. "

  • Zespół Szkół w Dłużynie

" Scenariusz przygotowany został przez absolwentów Akademii Teatralnej w Białymstoku. Aktorzy wystąpili w ciekawej scenografii przedstawiającej wnętrze komnaty, a w kreowaniu postaci wykorzystali maski teatralne. Przedstawienie umiejętnie przystosowane do wystawienia w szkole trwało całą lekcję i wszystkim się bardzo podobało. "