Lektury szkolne

Jako teatr objazdowy specjalizujemy się w wystawianiu przedstawień teatralnych dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Lektury nie należą do najłatwiejszych, a spektakl pozwoli im je przybliżyć i zrozumieć. Stworzyliśmy repertuar lektur, by sprostać oczekiwaniom zarówno młodzieży, jak i nauczycieli. 

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem.

 • ferdydurke.jpg

  FERDYDURKE Witolda Gombrowicza

  Walka z formą: Forma jest wynikiem postaw, jakie przybieramy wobec innych ludzi oraz postaw, jakie ci ludzie przybierają wobec nas. Jest to więc sztuczna konwencja, gra pozorów, które jednostka przyjmuje jako wzór zachowania. Według Gombrowicza wszyscy udają przed wszystkimi, każdy gra, nikt nie jest z nikim szczery…

 • Dziady020.jpg

  DZIADY CZ. III Adama Mickiewicza

  Spektakl „Dziady” III cz. A. Mickiewicza, przygotowany został z myślą o młodych ludziach, którzy uważają utwór za trudny i niezrozumiały. Dlatego przedstawienie te zawiera w sobie dużo sugestywnych scenograficznych obrazów oraz ciekawych form lalkowych. Nie jest to kosztem sensów zawartych w dramacie, ponieważ wszystkie najważniejsze wątki utworu są pokazane i zinterpretowane. Są one poukładane chronologicznie według oryginału.

 • ZEMSTA_1.jpg

  ZEMSTA Aleksandra Fredry

  Arcydzieło komediopisarstwa. Najpopularniejszy i najwybitniejszy utwór mistrza Aleksandra Fredry (1793-76). Sztuka, która od swej premiery w 1834 r. nie schodzi z polskich scen. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ta właśnie komedia Aleksandra Fredry zalicza się do kanonu lektur szkolnych. Sposób w jaki ją zrealizowaliśmy z pewnością będzie pomocny na lekcjach poświęconych A. Fredrze, jego dziełom i czasom, w których przyszło mu tworzyć.

 • forma06.jpg

  ŚWIĘTOSZEK Moliera

  "Świętoszek" to niewątpliwie jedno ze szczytowych osiągnięć komediowego kunsztu Moliera. Utwór ten, będący bardziej komedią obyczajową niż komedią charakterów, stanowi wyrazisty portret życia rodzinnego i religijnego XVII-wiecznej Francji. W satyryczny sposób Molier ukazuje, jakie zagrożenia dla mieszczańskiej rodziny niesie ze sobą religijna obłuda wkradających się do domu "świętoszków"