Legenda o Smoku Wawelskim

Przed wiekami, za czasów króla Kraka, założyciela krakowskiego grodu, na zboczu wawelskiego grodu w wielkiej jamie zamieszkał smok. Było to ogromne zwierzę z paszczą i długim ogonem. Król zdecydował się oddać rękę swojej córki temu, kto zgładzi groźnego smoka. Wtedy na dworze królewskim pojawił się pewien młody szewczyk Skuba, który obiecał, ze poradzi sobie z groźną bestią. Dnia następnego zdobył skórę barana, którą napchał siarką i wystawił ją przed smoczą jamą. Smok zwabiony widokiem smacznej przekąski porwał szybko barana i go zjadł. Wtedy siarka zaczęła parzyć jego brzuch, smok zionął prawdziwym ogniem. Chcąc uśmierzyć palący ból smok zaczął pić wodę z Wisły. Pił, pił i robił się coraz większy i większy aż w końcu pękł. I tak sprytny, niepozorny szewczyk uwolnił Kraków od groźnego smoka. W zamian dostał rękę królewny, z którą żył długo i szczęśliwie.
Scenografia składa się z 3 zmieniających się parawanów przedstawiających kurtyna, komnata oraz grota smocza.
Podstawowym atutem przedstawienia jest różnorodna forma teatralna (aktorzy w żywym planie, kukiełka zwykła, lalki płaskie na tkaninie, lalki płaskie na drewnie) oraz rekwizyty. Piękne kostiumy Smoka, Króla i Szewczyka dopełniają całości wizualnego tła teatralnego.

OPINIE spektaklu ze szkół, w których mieliśmy zaszczyt gościć:

  • Publiczne Przedszkole we Włodzieninie z oddziałem w Dzbańcach
    6.02.2020 r. W tym tygodniu dzieci na zajęciach rozmawiają o bajkach, baśniach i legendach. Stąd też w dniu dzisiejszym odwiedzili nas aktorzy Teatru FORMA z Białegostoku ze spektaklem pt." Legenda o smoku wawelskim". Przedszkolaki oglądały teatrzyk z wielkim zaciekawieniem, a śmieszne przygody Szewczyka Dratewki rozbawiły dzieci do łez🤣