FERDYDURKE Witolda Gombrowicza
Walka z formą: Forma jest wynikiem postaw, jakie przybieramy wobec innych ludzi oraz postaw, jakie ci ludzie przybierają wobec nas. Jest to więc sztuczna konwencja, gra pozorów, które jednostka przyjmuje jako wzór zachowania. Według Gombrowicza wszyscy udają przed wszystkimi, każdy gra, nikt nie jest z nikim szczery…
Dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie przedstawienie jest swego rodzaju zabawą z publicznością – aktorzy utrzymują z widzami bezpośredni kontakt. Spektakl koncentruje się wokół jednego z podstawowych zagadnień Ferdydurke - problemu Formy. Jego dodatkowym atutem są maski, które doskonale obrazują proces powstawania stereotypowych klisz, utrudniających nam codzienną komunikację. GALERIA ZDJĘĆ pod opiniami.
OPINIE spektaklu ze szkół, w których mieliśmy zaszczyt gościć:
- XIV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Poznaniu
Teatr Forma z Białegostoku w XIV LO
16.01.2020 roku gościł u nas Teatr Forma z Białegostoku. Klasy trzecie obejrzały spektakl na motywach „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Brawo! Świetny! A klasy drugie sztukę przygotowaną na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza. Społeczność XIV LO serdecznie dziękuje artystom teatru.
- Zespół Szkół nr 35 im. Zofii Jaroszewicz "Kasi" w Warszawie
16.12.2020 r. Formy i normy, czyli... "Ferdydurke" w ZS35
W przedostatni przedświąteczny poniedziałek, w sali gimnastycznej Technikum Ekonomicznego nr 5, gościliśmy aktorów z białostockiego Teatru Forma, którzy zaprezentowali młodzieży spektakl pt. „Ferdydurke”, oparty na motywach powieści Witolda Gombrowicza. Na widowni zasiedli uczniowie klasy 4 T, 4 L, 4 E, 3 L i 3 E, którzy obserwowali sceniczne zmagania bohaterów z Formą. W przedstawieniu, koncentrującym się wokół tematu szkoły, nie zabrakło m.in. odniesień do lekcji języka polskiego, lekcji łaciny ani groteskowych pojedynków chłopiąt i chłopaków. W spektaklu „współgrali” także nasi uczniowie, którzy odpowiadali na pytania profesora Bladaczki o zachwyt nad twórczością Juliusza Słowackiego. Sztukę zwieńczyła gorzka refleksja dotycząca - wszechobecnych w naszym życiu - masek i ról oraz apel o to, by w świecie pełnym manipulacji, zachować świadomość. Gromkie oklaski były najlepszą recenzją tego artystycznego widowiska.
- Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku
Teatr Forma odwiedził ZSI 13 Grudnia 2019
W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszejszkole Teatr Forma z Białegostoku, który zaprezentował naszej młodzieży dwa spektakle: "Ferdydurke", oparty na powieści Witolda Gombrowicza, oraz „Dziady” część III, na podstawie dramatu Adama Mickiewicza.
„Ferdydurke” – spektakl koncentrował się wokół jednego z podstawowych zagadnień „Ferdydurke” - problemu Formy. Aktorzy w interesujący sposób przedstawili naszym uczniom problematykę utworu, przekonywali, że forma jest wynikiem postaw, jakie przybieramy wobec innych ludzi oraz postaw, jakie ci ludzie przybierają wobec nas. Jest to więc sztuczna konwencja, gra pozorów, które jednostka przyjmuje jako wzór zachowania. Dynamiczne przedstawienie było swego rodzaju zabawą z publicznością. Uczniowie w pewien sposób również mogli poczuć się aktorami. Jego dodatkowym atutem były maski, które doskonale obrazowały proces powstawania stereotypowych klisz, utrudniających nam codzienną komunikację. [...] Podsumowując, spektakle były bardzo ciekawe i pouczające, aktorzy grali wspaniale i dzięki stworzonej przez nich atmosferze mogliśmy poczuć prawdziwą magię teatru Dziękujemy serdecznie aktorom za przybycie do naszej szkoły oraz uczniom za obejrzenie przedstawień z uwagą.
- Górnośląskie Centrum Edukacyjne im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach
18 listopada uczniowie klas 3b, 3c, 4a i 1Czg uczestniczyli w spektaklu wystawianym przez trupę aktorską Teatru Forma z Białegostoku. Aktorzy gościli w auli naszej szkoły ze spektaklem „Ferdydurke” na podstawie powieści Witolda Gombrowicza. Uczniom najbardziej podobały się sceny, w których mogli uczestniczyć. Taką interakcję wymusiła inscenizacja lekcji języka polskiego i łaciny. Spektakl pozostanie w pamięci na długo i zachęci młodzież do lektury dzieła Gombrowicza.
-
Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Radzyminie
„FERDYDURKE” (07.11.2019 r.)
Któż z nas nie zna zdania z powieści Gombrowicza „Słowacki wielkim poetą był!”. Parodiowane na różne sposoby stało się rozpoznawalnym symbolem twórczości pisarza, a nawet współczesnej kultury, o czym mogliśmy się przekonać 7 listopada, kiedy w szkolnej auli wystąpił Teatr Forma z Białegostoku. Utwór należący do kanonu lektur, artyści potraktowali z lekkim przymrużeniem oka. Aktorzy rozpoczęli od krótkiego wyjaśnienia, czym jest Forma w ujęciu Gombrowicza i w jakie w schematy wchodzi człowiek w ciągu swojego życia. To, jak postrzegamy świat wynika z tego jak zostaliśmy wychowani. Inscenizacja skupiła się głównie na wątku szkolnym. Do oryginalnego tekstu aktorzy wpletli dygresje i aluzje do współczesności. Zobaczyliśmy lekcję języka polskiego, łaciny, wysłuchaliśmy rozmowę prowadzoną między nauczycielami dyskutującymi o procesie „upupiania” uczniów i utrzymywania ich w niedojrzałości. Nastrój tego przedstawienia zawierał dużo humoru. Publiczność z entuzjazmem oglądała dalsze jego części. Wydarzenie zakończyło się krótką rozmową na temat sensu Formy oraz wartości myślenia w życiu.
Aktorzy swoją ciekawą grą zainteresowali problematyką i przesłaniem powieści. Myślę, że ta inscenizacja na długo zapadnie w pamięci naszych trzecioklasistów i będą wracali do niej z uśmiechem .
-
Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Lipsku
Walka z formą - „Ferdydurke” u nas
31 października 2019 r. gościliśmy w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Lipsku Teatr „Forma” z Białegostoku ze spektaklem „Ferdydurke”. Młodzi aktorzy przedstawili awangardową powieść Witolda Gombrowicza, koncentrując się na problemie formy, czyli zależności człowieka od stereotypów, schematów, konwenansów.
Obejrzeliśmy przygody Józia w szkole, spór chłopiąt z chłopakami, lekcję łaciny, słynną lekcję języka polskiego u profesora Bladaczki z nieśmiertelnym stwierdzeniem: „Słowacki wzbudza w nad podziw i zachwyt, bo wielkim poetą był”. Aktorzy starali się zmniejszyć dystans z publicznością, angażując ją do spektaklu. Widzowie wzywani byli do odpowiedzi, otrzymywali oceny, niestety niedostateczne. Mimo poważnej tematyki i pesymistycznej wymowy (wszak nigdy nie jesteśmy sobą ) spektakl był ciekawą zabawą z publicznością.
-
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach
25 października 2019 roku gościliśmy w szkole Teatr Forma z Białegostoku, który zaprezentował spektakl "Ferdydurke", oparty na powieści awangardowej Witolda Gombrowicza pod tym samym tytułem. W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klas maturalnych i klasy III DT wraz z nauczycielami. Młodzi aktorzy skupili się na problemie Formy i jej obecności w codziennym życiu. Według Gombrowicza Forma to "wszelkie sposoby wyrażania siebie, gesty, czyny, mówienie, decyzje, postawa, styl i sposób bycia; czyli jest to ogólna postawa wobec życia i kształt, jaki przyjmuje człowiek wobec reszty świata (…) społeczna rola, maska, sposób istnienia wśród innych i zależnie od nich (od tego, kim są, jacy są, jak zachowują się w określonych sytuacjach)". Dynamiczne przedstawienie przybliżyło przede wszystkim szkolne oblicze Formy – obejrzeliśmy zatem szkolne perypetie Józia, zatargi chłopiąt i chłopaków, ciało pedagogiczne, lekcje łaciny i języka polskiego (z nieśmiertelnym: "Słowacki wielkim poetą był"). Publiczność za grę podziękowała artystom gromkimi brawami. - Zespół Szkół Technicznych W Janowie Lubelski m
TEATR FORMA W NASZEJ SZKOLE.
W czwartek 24 października 2019 r. gościliśmy w murach naszej szkoły Teatr „Formę” z Białegostoku. Uczniowie klas drugich i trzecich mieli możliwość obejrzenia spektaklu opartego na motywach Dziadów cz. III Adama Mickiewicza. Aktorzy w niezwykle interesujący sposób ukazali publiczności problematykę tego trudnego w interpretacji dramatu, koncentrując się na najważniejszych wątkach utworu .Zaprezentowana została przemiana Gustawa w Konrada, Wielka Improwizacja czy Widzenie ks. Piotra.
Ciekawym rozwiązaniem była komponowana na oczach widza scenografia, w której wykorzystywano płaskie lalki, „gadające głowy” oraz metaforyczne przedstawiono walkę dobra ze złem. Dzięki temu spektaklowi młodzież mogła przybliżyć sobie tematykę tak ważnej lektury szkolnej.
- XXXVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Terapeutycznymi im. Jana Pawła II w Poznaniu
(01.10.2019 r.)
Po raz kolejny gościliśmy aktorów Teatru Forma z Białegostoku, którzy w pierwszy dzień października br. zaprezentowali w naszym Liceum spektakl pt. Ferdydurke. Uczniowie klas trzecich przypomnieli sobie treść i problematykę lektury, a szczególnie Gombrowiczowską lekcję języka polskiego, lekcję łaciny, wymianę poglądów pomiędzy Miętusem a Syfonem, walkę z formą, która jest wynikiem naszych postaw i gier, przyjmowanych w społecznych relacjach. Przedstawienie oglądaliśmy z dużym zainteresowaniem, z pewną dozą uśmiechu i humoru. Aktorzy zagrali także z publicznością i utrzymywali z widzami bezpośredni kontakt i dialog. Teatralny czas minął szybko, a my pozostając myślami z bohaterami Ferdydurke, udaliśmy się na lekcje i zastanawialiśmy się, Jak uciec od „gęby” i nie dać się „upupić”?, jak przekonać nauczycieli języka polskiego, że wiemy, że Słowacki wielkim poetą był, (…) że wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją, nie może nie zachwycać nas, a więc zachwyca, a przecież … „jak to mnie zachwyca, kiedy mnie nie zachwyca”?
- Zespół Szkół Leśnych w Goraj-Zamek
1 października 2019 r. uczniowie klas IV w ramach powtórki przed maturą obejrzeli spektakl „Ferdydurke” oparty na powieści Witolda Gombrowicza. Tego dnia czytelnia stała się na chwilę sceną teatralną, goszczącą aktorów z Teatru „Forma” z Białegostoku.
Przedstawienie skupiało się na wątku powieści ukazującym szkołę, nauczycieli i uczniów. Podobnie jak w powieści pokazano postaci, które nie są szczere, udają przybierając w życiu różne maski. Nie zabrakło także słynnego cytatu "Słowacki wielkim poetą był". Spektakl był też swego rodzaju zabawą z publicznością – aktorzy angażowali widzów w niektóre sceny, więc uczniowie mogli się poczuć jakby byli na "gombrowiczowskiej" lekcji.
Podsumowując należy stwierdzić, że spektakl był ciekawym dopełnieniem omawianej lektury. Z pewnością nie był to czas stracony.
- Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach
"ŻAK-ART 2019" - WALKA Z FORMĄ
27 lutego 2019 roku gościliśmy w naszej szkole Teatr Forma z Białegostoku, który zaprezentował spektakl "Ferdydurke", oparty na powieści Witolda Gombrowicza.
Młodzi aktorzy skupili się na problemie Formy i jej obecności w codziennym życiu. Według Gombrowicza są to "wszelkie sposoby wyrażania siebie, gesty czyny, mówienie, decyzje, postawa, styl i sposób bycia; czyli jest to ogólna postawa wobec życia i kształt, jaki przyjmuje człowiek wobec reszty świata (…) społeczną rolę, maskę, sposób istnienia wśród innych i zależnie od nich (od tego, kim są, jacy są, jak zachowują się w określonych sytuacjach)".
Dynamiczne przedstawienie przybliżyło przede wszystkim szkolne oblicze Formy – obejrzeliśmy zatem perypetie Józia, zatargi chłopiąt i chłopaków, ciało pedagogiczne, lekcje łaciny i języka polskiego (z nieśmiertelnym: "Słowacki wielkim poetą był"). Aktorzy wykorzystali również bezpośredni kontakt z publicznością, która "współtworzyła" spektakl.
Koniec i bomba!
Kto nie widział, ten...
- Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku
„ZACHWYCA?” – „DZIADY” CZ. III I „FERDYDURKE” NA SCENIE TECHNIKUM LEŚNEGO
12 lutego 2019 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru „Forma” z Białegostoku. Uczniowie klas IV obejrzeli spektakl pod tytułem ''Ferdydurke''.Spektakl przybliżył nam omówione przez naszą panią polonistkę meandry fabuły powieści ''Ferdydurke'' autorstwa Witolda Gombrowicza.
Dzięki aktorom przebranym w maski w sposób przejrzysty dostrzegliśmy to, co było intencją autora - drugie dno, które sprowokowało nas do kontemplacji - czy człowiek jest w stanie nie przybierać maski, nawet sam ze sobą?
Artyści skupili się na fragmentach tekstu odnoszących się do szkoły. Od samego początku – „uprowadzenia” Józia do szkoły towarzyszyły nam uśmiechy na twarzach.
Wrażenie zrobiło na nas zaangażowanie publiczności do udziału w przedstawieniu, kiedy aktorka w masce profesora „staruszka” zaczęła nas przepytywać z ostatniej lekcji łaciny. Jakimś dziwnym trafem akurat nie mogliśmy sobie przypomnieć danego wyrażenia... Na nasze szczęście, tym razem nam się upiekło - obyło się bez jedynek.
To - co było widoczne już na samym początku - to charyzma i gracja, z jaką aktorzy poruszali się na scenie i przedstawiali swoje kwestie.
Uwieńczeniem spektaklu była lekcja polskiego i sławne „Słowacki wielkim poetą był!” -
Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą
„Teatr FORMA w Czerwińsku”. Białostocki Teatr Forma w dniu 20 lutego 2018r. odwiedził naszą szkołę ze swym sztandarowym spektaklem Ferdydurke inspirowanym powieścią Witolda Gombrowicza. Sztukę obejrzały nie tylko klasy maturalne, ale również pasjonaci teatru. To wydarzenie artystyczne wpisało się w podjęty w tym roku szkolnym cykl spotkań z kulturą wysoką […]
Przez godzinę toczyliśmy walkę z formą, będąc uczestnikami interaktywnego spektaklu. Dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie przedstawienie było bowiem swego rodzaju zabawą z publicznością. Aktorzy skutecznie przekonywali nas, że forma jest wynikiem postaw, jakie przybieramy wobec innych ludzi oraz postaw, jakie ci ludzie przybierają wobec nas. Jest to więc sztuczna konwencja, gra pozorów, które jednostka przyjmuje jako wzór zachowania. Według Gombrowicza wszyscy udają przed wszystkimi, każdy gra, nikt nie jest z nikim szczery…
Spektakl koncentrował się wokół jednego z podstawowych zagadnień Ferdydurke - problemu Formy. Jego dodatkowym atutem były maski, które doskonale obrazowały proces powstawania stereotypowych klisz, utrudniających nam codzienną komunikację. -
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
Spektakl „Ferdydurke” w wykonaniu aktorów Teatru Forma
30 stycznia w naszej szkole odbyło się przedstawienie teatralne pt. "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. Miało ono miejsce na hali gimnastycznej i było przeznaczone dla uczniów krzyskiego liceum. Na scenie występowało dwoje aktorów, którzy w różnych maskach wcielali się w role Józia Kowalskiego, profesora Pimko, Syfona i Miętusa. Głównym bohaterem był 30-letni Józio, który został zaprowadzony do szkoły przez profesora Pimko.
Szkoła ta miała na celu "upupianie", wpajanie odpowiedniego zachowania oraz nieświadomości. Przeciwnikiem tego systemu był wulgarny Miętus ze swoim obozem "uświadomionych". Na czele "pozytywnych" uczniów stał grzeczny i ułożony Syfon. Kolejnym elementem spektaklu była lekcja, podczas której profesor nawiązywał z nami kontakt, komentował (za Gombrowiczem) typy nauczycieli oraz zadawał pytania i uświadomił nas o tym, że "Słowacki wielkim poetą był". Przedstawienie ukazało człowieka, który w ciągu swego życia wchodził w różnorodne role społeczne, narzucone mu przez społeczeństwo. Można było zauważyć, jak inni ludzie wpływają na nasze zachowanie, które często nie jest cząstką naszego prawdziwego "ja".
Podsumowując, spektakl był bardzo ciekawy i pouczający, aktorzy grali wspaniale i dzięki stworzonej przez nich atmosferze mogliśmy poczuć się jak na prawdziwej "gombrowiczowskiej" lekcji. -
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej
Teatr Forma w naszej szkole z adaptacją powieści Witolda Gombrowicza – “Ferdydurke”.
W dniu 26.01.2018 r. naszą szkołę odwiedził Teatr Forma z adaptacją powieści Witolda Gombrowicza - "Ferdydurke". Tegoroczni maturzyści z ogromnym zaciekawieniem i aktywnym zaangażowaniem wzięli udział w spektaklu. Awangardowa i nowoczesna sztuka trafiła do naszych szkolnych odbiorców.
Aktorzy w interesujący sposób przedstawili uczniom problematykę utworu oraz związane z nim zagadnienia - problem FORMY. Zrozumienie spektaklu wymagało współpracy z publicznością, dlatego też uczniowie w pewien sposób również mogli poczuć się aktorami. Taka forma widowiska pozwoliła młodzieży na lepsze zinterpretowanie utworu oraz skłoniła do refleksji.
Na koniec aktorzy zostali nagrodzeni gorącymi brawami, co świadczy o zadowoleniu młodych widzów z obejrzanego przedstawienia. -
I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią
10 stycznia w auli szkoły białostocki Teatr „Forma” zaprezentował spektakl powstały na podstawie fragmentów „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Dwoje aktorów zaproponowało prostą scenografię i występ w różnych maskach, zależnie od odgrywanej roli. Przedstawienie skupiało się na wątku powrotu bohatera do szkoły, stąd wiele scen lekcji i rozmów o „upupianiu” uczniów. Momentami występ teatralny stawał się interaktywny, aktorzy angażowali bowiem publiczność do odegrania niektórych scen szkolnych. Wywołało to prawdziwe i silne emocje wśród widzów. Nawet ciała pedagogiczne, obecne na sali, nie mogły czuć się zwolnione od wejścia w rolę narzuconą przez aktorów. Co prawda nie doszło do tego, ale lekki niepokój malował się na twarzach nauczycieli. Po zakończeniu przedstawienia widzowie wyznawali, że każdy bał się, iż będzie wezwany do odpowiedzi na lekcji łaciny albo języka polskiego. Wszyscy ci, których to spotkało, świetnie jednak poradzili sobie w nietypowej sytuacji. Niektórzy oberwali rzucanymi kulkami z papieru, niektórzy dostali ocenę niedostateczną… Aktorom udało się zmniejszyć dystans między sobą a widzami, nawiązać bezpośredni kontakt z publicznością i przełamać powagę charakterystyczną dla teatru. Dzięki temu poruszany przez Gombrowicza problem formy został zaprezentowany w atrakcyjny sposób. Uczniowie stwierdzili, że uczestnictwo w przedstawieniu nie było stratą czasu, a spektakl pozytywnie ich zaskoczył. -
ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO W SYPNIEWIE
FORMA, GĘBA, ŁYDKA, PUPA…… to słowa-klucze, które pojawiają się w „Ferdydurke”, awangardowej powieści Witolda Gombrowicza. Na jej podstawie powstał scenariusz spektaklu teatralnego, który mieliśmy okazję obejrzeć w naszej szkole w miniony wtorek, 9 stycznia 2018 r.. Była to propozycja przygotowana przez objazdowy teatr „Forma” z Białegostoku. Głównym problemem sztuki jest forma. Zdaniem twórcy dzieła, ludzie są uwikłani w formę, nigdy nie są sobą, tracą autentyczność, udają, nie są szczerzy wobec siebie, przybierają różne maski. Dosłownie i w przenośni – w spektaklu zaprezentowano osiem typowo teatralnych, karykaturalnych masek.
Przedstawienie w udany sposób przybliża treść tej niełatwej, obowiązkowej lektury szkolnej. Scenariusz opracowany przez absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej, skupia uwagę widza na najważniejszych wątkach literackiego pierwowzoru. Szczególnie uwypuklona została lekcja języka polskiego. Pomimo mało rozbudowanej scenografii, sztuka miała dynamiczny charakter, była swoistego rodzaju zabawą z publicznością, co niektórych wyraźnie zaskoczyło. Zgrabny przekaz, interaktywność, niewymuszony podkład muzyczny świadczą o atrakcyjności spektaklu. Z pewnością udział w nim nie był straconym czasem, może nawet niejednego widza zachęci do wizyty w prawdziwym teatrze. -
Zespół Szkół Budowlano-Technicznych w Łodzi
Teatr „Forma” w naszej szkole!17 listopada gościliśmy aktorów teatru „Forma”, którzy zaprezentowali adaptację fragmentów „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Scenariusz został przygotowany przez absolwentów Akademii Teatralnej w Białymstoku. Spektakl skupiał się wokół ważnych wątków powieści: wymiany poglądów między Miętusem a Syfonem, lekcji języka polskiego, lekcji łaciny. Przedstawienie zakończyła metaforyczna scena obrazująca problem formy w „Ferdydurke”, w której kluczową rolę odegrał zaskakujący nowatorstwem interpretacji „taniec” masek. Młodzi aktorzy chętnie nawiązywali z nami kontakt ; „odpytywali” koleżanki i kolegów, rzucali w widownię kulkami papieru, udzielali nam pouczeń. Ten spektakl był nie tylko świetną zabawą, mamy nadzieję, że dzięki przedstawieniu wielu tegorocznych maturzystów zrozumiało na czym polega walka z formą w „Ferdydurke”. -
ZESPÓŁ SZKÓŁ Centrum Kształcenia Praktycznego im. Wincentego Witosa w Bujnach
Apetyt na „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza
W dniu 16 listopada w sali gimnastycznej naszej szkoły uczniowie klas: I TR, I TW, I TL, I LOW, I LOP, II LOP, III LOW wzięli udział w spektaklu teatralnym „Ferdydurke” W. Gombrowicza przedstawionym przez aktorów z Teatru Forma z Białegostoku. Aktorzy starali się pokazać awangardowość oraz nowoczesność utworu „Ferdydurke”. Wykazali się przy tym niezwykłym zaangażowaniem i ekspresją. Zaprezentowany spektakl mógł szokować lub śmieszyć… Jego zrozumienie wymagało również współpracy z publicznością. Z pewnością w pamięć widzów na długo pozostanie scena przedstawiająca lekcję języka polskiego, w trakcie której prof. Bladaczka uświadamia uczniom, że ,,Słowacki wielkim poetą był”. Czy sztuka trafiła do odbiorców? Czy się podobała? Gromkie oklaski, jakie otrzymali aktorzy, świadczyły o zadowoleniu młodych widzów. -
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Wolborzu
16 listopada 2017 roku gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru „Forma” z Białegostoku, którzy zaprezentowali 45 minutowy spektakl na podstawie Ferdydurke Witolda Gombrowicza.
Przedstawienie skupiało się na wybranych wątkach powieści, a dokładnie na ukazaniu obrazu szkoły, uczniów i nauczycieli. Sytuacje zainscenizowane przez aktorów białostockiej sceny miały wprowadzić widzów w najważniejsze zagadnienie powieści, czyli problem formy i walki z nią. Główne przesłanie utworu Gombrowicza zostało wyeksponowane dzięki ciekawej konstrukcji spektaklu, w czasie którego dwoje aktorów wcielało się w różne postaci, nakładając za każdym razem inne maski – twarze. W grę wciągnięci zostali również uczniowie, przyjmujący natychmiast narzucone im „gęby”. Taka forma widowiska z pewnością pozwoliła młodzieży na lepsze zrozumienie utworu oraz skłoniła do refleksji nad własnym życiem. W ostatniej scenie widzowie usłyszeli smutną prawdę, że człowiek nigdy nie może być autentyczny, że nieustannie odgrywa w życiu jakieś role, a jakakolwiek próba wyzwolenia się z formy zawsze kończy się niepowodzeniem. -
ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO IM. JADWIGI DZIUBIŃSKIEJ W ZDUŃSKIEJ DĄBROWIE
Dnia 15 listopada 2017 roku w naszej szkolne odbył się spektakl pt.: ,,Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Wystąpili w nim aktorzy Teatru z Białegostoku. Literatura Gombrowicza jest awangardowa i nowoczesna. Od aktorów wymagana była więc ogromna siła, ekspresja i duże zaangażowanie, by sztuka ta trafiła do odbiorców.
Zapadającym w pamięć fragmentem spektaklu staje się scena przedstawiająca lekcję języka polskiego, w trakcie której prof. Bladaczka uświadamia znękanym uczniom, że ,,Słowacki wielkim poetą był”. To były najciekawsze elementy spektaklu, który niewątpliwie był przedstawiony w sposób odważny. Aktorzy wykazali się ogromnym talentem. Sztuka, którą wystawili mogła niektórych szokować jak i śmieszyć. [...] -
ZESPÓŁ SZKÓŁ W TYCZYNIE
W środę, 8 listopada 2017, do naszej szkoły przyjechał Teatr ,,Forma" z przedstawieniem opartym na tekście ,,Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. Młodzi aktorzy odegrali w kilku scenach różne role, dzięki zmiennym maskom. […] Dobra gra aktorska, ruchy, mimika, nauka trudnego tekstu poddawana była długotrwałym i zapewne bardzo solidnym próbom pod okiem profesjonalistów. Dało to dobre efekty, ponieważ oglądający bardzo dobrze się bawili, a aktorzy zostali nagrodzeni gorącymi brawami. […] Uczniowie z zainteresowaniem oglądali, a niektórzy nawet brali w przedstawieniu udział. Udany scenariusz i dobrzy aktorzy nie pozwalali się nudzić. Konstrukcja wydarzeń skupiona była na ciekawych wątkach utworu: lekcji polskiego, lekcji łaciny, wymiany zdań i poglądów między Miętusem a Syfonem. Na koniec aktorzy zostali nagrodzeni gorącymi brawami