DZIADY CZ. III Adama Mickiewicza

Spektakl „Dziady” III cz. A. Mickiewicza, przygotowany został z myślą o młodych ludziach, którzy uważają utwór za trudny i niezrozumiały. Dlatego przedstawienie te zawiera w sobie dużo sugestywnych scenograficznych obrazów i ciekawych form lalkowych. Nie jest to kosztem sensów zawartych w dramacie, ponieważ wszystkie najważniejsze wątki utworu są pokazane i zinterpretowane oraz poukładane chronologicznie według oryginału.

Celem spektaklu jest chęć przybliżenia Dziadów III cz. nie tylko jako wybitne dzieło A. Mickiewicza, ale przede wszystkim spojrzenie na to dzieło od strony bohaterów. Ich problemów, dylematów, wątpliwości, marzeń i ambicji, że każdy współczesny młody człowiek przeżywałby podobnie, jeżeli byłby postawiony do próby za wolność ojczyzny. 
GALERIA ZDJĘĆ pod opiniami.

OPINIE spektaklu ze szkół, w których mieliśmy zaszczyt gościć:

  • Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów
    Teatr Forma z Białegostoku (04.02.2020 r.)
    4 lutego mieliśmy przyjemność gościć Teatr Forma z Białegostoku. Aktorzy zaprezentowali  nam "Dziady cz. III" Adama Mickiewicza. W grze aktorskiej nie przeszkadzały im nawet sceny wieloosobowe, gdzie we dwójkę, dzięki odrobinie kreatywności poradzili sobie świetnie wykorzystując lalki płaskie. Byliśmy świadkami przemiany wewnętrznej Gustawa, nieporadnego romantyka, w Konrada, gotowego oddać życie sprawie narodowej. Wysłuchaliśmy również Wielkiej Improwizacji, czyli monologu Konrada z Bogiem, a także byliśmy świadkami balu u Senatora, który przybliżył nam mentalność ówczesnych ludzi. Serdecznie dziękujemy aktorom za przybycie do naszej szkoły.
     
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach
    TEATR FORMA z wizytą w CKZiU
    28. 01. 2020 r. uczniowie klas drugich uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. „Dziady” w wykonaniu aktorów TEATRU FORMA z Białegostoku.
    Przedstawienie to przygotowane zostało z myślą o młodych ludziach, którzy uważają ten utwór za trudny i niezrozumiały. Dzięki wspaniałej grze aktorów ubranych w sugestywne kostiumy oraz oryginalnej scenografii, a także wykorzystaniu płaskich lalek i „gadających głów” nasi uczniowie mogli wczuć się w postać Konrada oraz utożsamić z młodymi bohaterami dzieła Mickiewicza.
    Jak zgodnie stwierdzili po obejrzeniu spektaklu „Dziady” to dzieło, które zawiera aktualne przesłanie, mówiące o patriotyzmie i gotowości poświęcenia za kraj.
     
  • XIV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Poznaniu
    Teatr Forma z Białegostoku w XIV LO
    16.01.2020 roku gościł u nas Teatr Forma z Białegostoku. Klasy trzecie obejrzały spektakl na motywach „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Brawo! Świetny! A klasy drugie sztukę przygotowaną na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza. Społeczność XIV LO serdecznie dziękuje artystom teatru.
     
  • LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH W GRONOWIE GÓRNYM  
    Teatr Forma w naszej szkole
    9 stycznia 2020 roku gościliśmy w naszej szkole Teatr Forma z Białegostoku.
    Obejrzeliśmy inscenizację III cz. Dziadów Adama Mickiewicza. Aktorzy skupili się na przedstawieniu najważniejszych scen dramatu, czyli: sceny więziennej, Wielkiej Improwizacji, Widzenia ks. Piotra i Salonu warszawskiego, oddającego obraz polskiego społeczeństwa i jego skrajnie różnych postaw względem zaborców. Scenografia, zmieniająca się w zależności od rozgrywanej sceny, kostiumy i mroczny klimat więziennych krat wprowadziły uczniów w metafizyczny, liryczny i zagadkowy klimat dramatu romantycznego. Atmosfera zadumy, kontemplacji i koncentracji, jaka panowała na widowni, świadczyła o tym, że aktorom udało się zainteresować uczniów swoją grą artystyczną. Dziękujemy bardzo za tę duchową ucztę!  
     
  • Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku
    Teatr Forma odwiedził ZSI  13 Grudnia 2019  
    W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszejszkole Teatr Forma z Białegostoku, który zaprezentował naszej młodzieży dwa spektakle: "Ferdydurke", oparty na powieści Witolda Gombrowicza, oraz „Dziady” część III, na podstawie dramatu Adama Mickiewicza.
    [...] Z kolei „Dziady” część III - aktorzy w niezwykle interesujący sposób ukazali młodzieży problematykę tego trudnego w interpretacji utworu, koncentrując się na najważniejszych scenach dramatu. Wykonawcy skupili się przede wszystkim na dylematach głównego bohatera dramatu, próbując zwrócić uwagę na uniwersalizm przesłania tekstu. Ponadto nasi Szanowni Goście z Białegostoku umiejętnie połączyli klasyczne przedstawienie teatralne z elementami scenograficznych obrazów oraz ciekawych form lalkarskich.
    Podsumowując, spektakle były bardzo ciekawe i pouczające, aktorzy grali wspaniale i dzięki stworzonej przez nich atmosferze mogliśmy poczuć prawdziwą magię teatru Dziękujemy serdecznie aktorom za przybycie do naszej szkoły oraz uczniom za obejrzenie przedstawień z uwagą.
     
  • Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Odolanowie
    SPEKTAKL „DZIADY cz. III” A.Mickiewicza (09.12.2019 r.)
    Poniedziałkowy poranek to spotkanie z kulturą wysoką. Przyjechali do nas aktorzy z Teatru Forma z Białegostoku z arcydramatem romantycznym A. Mickiewicza. Spektakl „Dziady” cz. III przygotowany został z myślą o młodych ludziach, którzy uważają utwór za trudny i niezrozumiały. Dlatego przedstawienie zawierało dużo sugestywnych scenograficznych obrazów oraz ciekawych form lalkowych. Nie odbyło się to kosztem sensów zawartych w dramacie, ponieważ wszystkie najważniejsze wątki utworu zostały pokazane i zinterpretowane. Okazało się, że utwór Mickiewicza zawiera wciąż aktualne przesłanie mówiące o patriotyzmie i gotowości poświęcenia się za kraj.    
     
  • Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem  
    SPEKTAKL „DZIADY” (02.12.2019 r.)
    W poniedziałek, 2 grudnia uczniowie klas drugich technikum uczestniczyli w spektaklu ,,Dziady” cz. III.
    Wystawione przez objazdową grupę teatralną ,,Forma” z Białegostoku przedstawienie przybliżyło młodzieży arcydzieło Adama Mickiewicza. Gra aktorska i ciekawe wykorzystanie masek oraz kukiełek zainteresowało widzów, którzy stali się świadkami przemiany wewnętrznej głównego bohatera Gustawa w Konrada. Spektakl został przygotowany z myślą o odbiorcy, który uważa utwór za trudny i stanowił wprowadzenie w jego problematykę. Grupa teatralna odwiedziła naszą szkołę na zaproszenie pań polonistek.  
     
  • Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w  Wysokim Mazowieckim
    Przedstawienie "Dziady" cz. III (08.11.2019 r.)
    W piątek 8 listopada bieżącego roku w sali gimnastycznej w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu. Młodzież obejrzała przedstawienie na podstawie romantycznego dramatu Adama Mickiewicza "Dziady" cz.III w wykonaniu aktorów z teatru FORMA z Białegostoku.
    Termin prezentacji dzieła wypadł tuż przed obchodami 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, co jest zgodne z wymową ideową spektaklu. Jest to utwór nawiązujący do czasów zaborów i prześladowań polskiej młodzieży oraz całego narodu. Spektakl przygotowano w ten sposób, aby uczniowie poprzez obrazy i formy lalkowe zrozumieli trudne oraz niejasne treści wybitnego dzieła. Najistotniejsze wątki dramatu i sensy zostały przedstawione zgodnie z chronologią oryginalnego utworu. Odbiorcy mogli wczuć się w sytuację bohaterów, którzy zrezygnowali z własnych marzeń i ambicji, aby podjąć wyzwanie walki za wolność ojczyzny. Dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie przedstawienie pozwalało aktorom na utrzymanie z widzami bezpośredniego kontaktu. Widzowie bardzo pozytywnie ocenili prezentowany spektakl.
     
  • Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Radzyminie
    „DZIADY” TEATRU FORMA (07.12.2019 r.)
    7 listopada w szkolnej auli obejrzeliśmy spektakl „Dziady” w aranżacji Teatru Forma z Białegostoku. Młodzi aktorzy wystąpili przed publicznością Liceum w inscenizacji zawierającej najważniejsze fragmenty dramatu Mickiewicza, w tym Prolog, Scenę więzienną, Wielką Improwizację, Widzenie Księdza Piotra i Salon warszawski. Warto również wspomnieć o niezwykłej kreatywności twórców, którzy wykorzystali ciekawe rekwizyty i lalki, aby uwiarygodnić kreowane postacie.
    Spektakl uważam za interesującą inscenizację tekstu Mickiewicza. Największe wrażenie wywarła na mnie scena Wielkiej Improwizacji. Moim zdaniem, aktor kreujący Konrada wcielił się w tę postać wyjątkowo sugestywnie, oddał różnorodność emocji i przeżyć. Oprawa muzyczna i kostiumy dopełniały całości. Uważam, że teatr w szkole to święto sztuki. Jestem też ciekawa inscenizacji „Dziadów” w Teatrze Narodowym, na które wybieramy się 17 listopada.
     
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3im. Armii Krajowej w Zamościu
    Teatralnie w ZSP Nr 3
    24 października 2019 roku w ZSP Nr 3 w Zamościu gościł Teatr „Forma” z Białegostoku. Młodzież klas drugich, trzecich oraz czwartych technikum miała okazję obejrzeć dwa spektakle: „Dziady” cz. III A. Mickiewicza oraz „Ferdydurke” W. Gombrowicza. Na scenie występowała dwójka aktorów, którzy w różnych maskach wcielali się w role. Aktorzy starali się pokazać awangardowość oraz nowoczesność utworu „Ferdydurke”. Wykazali się przy tym niezwykłym zaangażowaniem i ekspresją. Zaprezentowany spektakl mógł szokować lub śmieszyć… Jego zrozumienie wymagało również współpracy z publicznością.
    Z kolei klasom drugim technikum aktorzy w niezwykle interesujący sposób ukazali problematykę tak trudnego w interpretacji utworu A. Mickiewicza jakim są ‘Dziady” cz. III, koncentrując się na najważniejszych scenach dramatu.
    Tego typu przedstawienia są dobrym sposobem, by przybliżyć młodzieży tematykę obowiązkowych lektur szkolnych.
     
  • Zespół Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim
    TEATR FORMA W NASZEJ SZKOLE
    W czwartek 24 października 2019 r. gościliśmy w murach naszej szkoły Teatr „Formę” z Białegostoku.  Uczniowie klas drugich i trzecich mieli możliwość obejrzenia  spektaklu opartego na motywach  Dziadów cz. III  Adama Mickiewicza. Aktorzy w niezwykle interesujący sposób ukazali publiczności problematykę tego trudnego w interpretacji dramatu, koncentrując się na najważniejszych  wątkach utworu .Zaprezentowana została przemiana Gustawa w Konrada, Wielka Improwizacja czy Widzenie ks. Piotra.
    Ciekawym rozwiązaniem była komponowana  na oczach widza scenografia, w której wykorzystywano  płaskie lalki, „gadające głowy” oraz  metaforyczne przedstawiono walkę dobra ze złem.
    Dzięki temu spektaklowi młodzież mogła przybliżyć sobie tematykę tak ważnej lektury szkolnej.
     
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3im. Armii Krajowej w Zamościu
    Teatralnie w ZSP Nr 3
    24 października 2019 roku w ZSP Nr 3 w Zamościu gościł Teatr „Forma” z Białegostoku. Młodzież klas drugich, trzecich oraz czwartych technikum miała okazję obejrzeć dwa spektakle: „Dziady” cz. III A. Mickiewicza oraz „Ferdydurke” W. Gombrowicza. Na scenie występowała dwójka aktorów, którzy w różnych maskach wcielali się w role. Aktorzy starali się pokazać awangardowość oraz nowoczesność utworu „Ferdydurke”. Wykazali się przy tym niezwykłym zaangażowaniem i ekspresją. Zaprezentowany spektakl mógł szokować lub śmieszyć… Jego zrozumienie wymagało również współpracy z publicznością.
    Z kolei klasom drugim technikum aktorzy w niezwykle interesujący sposób ukazali problematykę tak trudnego w interpretacji utworu A. Mickiewicza jakim są ‘Dziady” cz. III, koncentrując się na najważniejszych scenach dramatu.
    Tego typu przedstawienia są dobrym sposobem, by przybliżyć młodzieży tematykę obowiązkowych lektur szkolnych.
     
  • Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu
    Teatr Forma w naszej szkole (23.10.2019 r.)
    23 października mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole grupę teatralną Forma z Białegostoku. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. Dziady cz. III Adama Mickiewicza. Celem przedstawienia było ukazanie najważniejszych obrazów z dramatu romantycznego wieszcza, m.in.: Konrad w celi, Scena więzienna, Wielka Improwizacja, Salon Warszawski i inne. Aktorzy przy pomocy wymownych kostiumów, płaskich lalek i innych rekwizytów przybliżyli młodzieży wybitne, ale też trudne dzieło związane z tragiczną historią Polski. Po spektaklu odbyły się krótkie rozmowy uczniów z aktorami na temat pracy scenicznej. Przedstawienie obejrzeliśmy w Centrum „Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, które na czas spektaklu zamieniło się w salę teatralną.  
     
  • Zespół Szkół w Trzcinicy im. prof. Teodora Marchlewskiego  
    14 marca 2019 r. nasi uczniowie uczestniczyli w spektaklu pt: „Dziady” w wykonaniu aktorów teatru „Forma” z Białegostoku.
    Młodzi aktorzy w ciekawy sposób zaprezentowali młodzieży „Dziady” cz. III Adama Mickiewicza. Mimo trudnej tematyki, uczniowie zrozumieli lepiej problematykę przedstawianego utworu. Byli świadkami przemiany wewnętrznej Gustawa w Konrada - gotowego oddać życie za Ojczyznę. Wysłuchali również Wielkiej Improwizacji, czyli monologu Konrada i jego sporu z Bogiem o „rząd dusz”, a także uczestniczyli w balu u Senatora, który ukazał im mentalność ówczesnego społeczeństwa. Spektakl przybliżył też trudne pojęcie mesjanizmu. Okazuje się, że utwór Mickiewicza zawiera wciąż aktualne przesłanie mówiące o patriotyzmie i gotowości poświęcenia się za kraj.
    Dziękujemy serdecznie aktorom za przybycie do naszej szkoły oraz uczniom za obejrzenie przedstawienia z uwagą. 
     
  • Zespół Szkół Zawodowych w Gołdap
    Teatr Forma ponownie w naszej szkole.
    W czwartek 21.02.2019 mieliśmy przyjemność gościć po raz kolejny w naszej szkole Teatr Forma z Białegostoku. Tym razem zdolni aktorzy zaprezentowali i pomogli lepiej zrozumieć nam Dziady Cz. III Adama Mickiewicza. W grze aktorskiej nie przeszkadzały im nawet sceny wieloosobowe, gdzie we dwójkę, dzięki odrobinie kreatywności poradzili sobie świetnie wykorzystując lalki płaskie. Mimo trudnej tematyki uczniowie zrozumieli lepiej problematykę przedstawianego utworu. Byli świadkami przemiany wewnętrznej Gustawa, nieporadnego romantyka, w Konrada, gotowego oddać życie sprawie narodowej. Wysłuchali również Wielkiej Improwizacji, czyli monologu Konrada z Bogiem, a także byli świadkami balu u Senatora, który przybliżył im mentalność ówczesnych ludzi. Dziękujemy serdecznie aktorom za przybycie do naszej szkoły oraz uczniom za obejrzenie przedstawienia z zaciekawieniem. Przyda się ono w szczególności maturzystom, którym znajomość problematyki Dziadów przyda się już za 72 dni na maturze!
     
  • Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku  
    „ZACHWYCA?” – „DZIADY” CZ. III I „FERDYDURKE” NA SCENIE TECHNIKUM LEŚNEGO
    12 lutego 2019 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru „Forma” z Białegostoku.
    Uczniowie klas IV obejrzeli spektakl pod tytułem ''Ferdydurke''.Spektakl przybliżył nam omówione przez naszą panią polonistkę meandry fabuły powieści ''Ferdydurke'' autorstwa Witolda Gombrowicza. Dzięki aktorom przebranym w maski w sposób przejrzysty dostrzegliśmy to, co było intencją autora - drugie dno, które sprowokowało nas do kontemplacji - czy człowiek jest w stanie nie przybierać maski, nawet sam ze sobą? Artyści skupili się na fragmentach tekstu odnoszących się do szkoły. Od samego początku – „uprowadzenia” Józia do szkoły towarzyszyły nam uśmiechy na twarzach.
    Wrażenie zrobiło na nas zaangażowanie publiczności do udziału w przedstawieniu, kiedy aktorka w masce profesora „staruszka” zaczęła nas przepytywać z ostatniej lekcji łaciny. Jakimś dziwnym trafem akurat nie mogliśmy sobie przypomnieć danego wyrażenia... Na nasze szczęście, tym razem nam się upiekło - obyło się bez jedynek. To - co było widoczne już na samym początku - to charyzma i gracja, z jaką aktorzy poruszali się na scenie i przedstawiali swoje kwestie.  
    Uwieńczeniem spektaklu była lekcja polskiego i sławne „Słowacki wielkim poetą był!”

    Po krótkiej przerwie dołączyli do nas uczniowie klas III i już razem oglądaliśmy „Dziady” cz. III. Aktorzy skorzystali z ciekawej metody teatru lalek, która była szczególnie pomocna w scenach z wieloma postaciami. Warto wspomnieć, że aktorzy w niezwykły sposób oddali klimat dramatu Mickiewicza. Wybrane sceny oglądaliśmy z ogromnym zainteresowaniem. Obydwa spektakle bardzo nam się podobały. Chcielibyśmy podziękować szkole za zaproszenie Teatru Forma i prosić o więcej spotkań z żywą kulturą!
     
  • Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich
    Mickiewicz bliższy młodym…
    06.02.2019 r. zawitał w nasze szkolne progi  teatr objazdowy – Teatr Forma z Białegostoku. Sala internatu zamieniła się w salę teatralną, a podest w scenę, na której dwoje młodych aktorów odegrało „Dziadów” cz. III. W niespełna 45 minut zaprezentowali , jakże ważne dla Polaków dzieło, które odsyła nas do czasów zaborów i prześladowań. Ascetyczna dekoracja i stroje aktorów oddawały klimat celi więziennej. Ciekawym rozwiązaniem scenicznym było odegranie scen zbiorowych przez dwie osoby. W tym celu posłużyły aktorom płaskie postacie – kukiełki  oraz maski. Dla klas drugich, oglądających spektakl, było to podsumowanie  dopiero co omówionej lektury, dla klas czwartych – szybka powtórka przed zbliżającą się maturą.
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie
    Opublikowany 29 listopada 2018
    Po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Teatr Forma z Białegostoku . W tym roku mieliśmy przyjemność zagłębić się w III cz. Dziadów Adama Mickiewicza i wspólnie przypomnieć sobie ,jakże mądry, dramat romantyczny. Szczególnie maturzyści wsłuchiwali się w słowa Konrada, ponieważ przygotowywali się do matury próbnej z języka polskiego.

  • Zespół Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie  
    Romantyczny repertuar w szkolnej auli
    W piątek 23 listopada gościliśmy w naszej szkole Teatr FORMA  Białegostoku, który przyjechał do nas z inscenizacją Dziadów cz. III A. Mickiewicza. Szkolna publiczność (trzecie i czwarte klasy technikum) miała okazję przypomnieć sobie to ważne dla Polaków dzieło romantyczne. Aktorzy skupili się na dylematach głównego bohatera dramatu, próbując zwrócić uwagę na uniwersalizm przesłania tekstu. Wiele rekwizytów, pomysłowe wykorzystanie lalek w scenach zbiorowych, dodało lekkości trudnemu przecież tekstowi.
    Publiczność była niezwykle skupiona na spektaklu.

  • Zespoł Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku
    13 listopada 2018 r. uczniowie z Zespołu Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku z inicjatywy nauczycieli języka polskiego obejrzeli spektakl Dziady cz.III (fragmenty,) który wystawił Białostocki Teatr FORMA. 
    Aktorzy z Białegostoku zaprezentowali spektakl z udziałem rekwizytów oraz scenografii przedstawiającej celę więzienną czy salon warszawski. Sytuacje zainscenizowane przez aktorów białostockiej sceny miały wprowadzić widzów w najważniejsze zagadnienie „Dziadów”. Uważamy, iż aktorzy zrobili to wspaniale. Ciężko bowiem wystawić tak trudną sztukę, aby nią zainspirować młodzież. Aktorom z Teatru Forma to się udało. A forma przekazu, jaką nam zaproponowali okazała się ciekawym sposobem przybliżenia uczniom tematyki lektury szkolnej.

  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Parczewie
    Opublikowany 13.11.2018 r. 
    Szkolny spektakl ,,DZIADÓW” cz. III Adama Mickiewicza
    Już po raz drugi gościliśmy w naszej szkole Teatr FORMA z Białegostoku. W ubiegłym roku zaprezentowali nam ,,Ferdydurke” na motywach powieści Witolda Gombrowicza. Tym razem oglądaliśmy inscenizację III cz. ,,Dziadów” Adama Mickiewicza. Przedstawienie koncentrowało się na najważniejszych scenach dramatu, takich jak: scena więzienna, Wielka Improwizacja, Widzenie ks. Piotra czy Salon warszawski. Symboliczna, ale sugestywna scenografia, zmieniająca się w poszczególnych scenach na oczach widzów oraz kostiumy wprowadziły uczniów w realia i mroczny oraz tajemniczy klimat dramatu Mickiewicza. Ciekawym urozmaiceniem spektaklu było wykorzystanie płaskich lalek i ,,gadających głów” animowanych przez aktorów.
    Celem tego niecodziennego, szkolnego spektaklu było przybliżenie uczniom problematyki i bohaterów dzieła A. Mickiewicza, które uważane jest za utwór trudny i niezrozumiały a obowiązkowy w klasie drugiej. Atmosfera ciszy i skupienia, jaka panowała na widowni świadczyła o tym, że występującym udało się zaciekawić młodzież, przybliżyć jej głębokie sensy tego dramatu wpisujące się w tegoroczne obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

  • ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 2 im. Stanisława Staszica w Tomaszowie Mazowieckim
    Dnia 8 października 2018 roku gościliśmy w naszej szkole Teatr Forma z Białegostoku. Aktorzy wspomnianego teatru dali możliwość uczniom klasy 2 TH i klasy 2 GR udziału w nowatorskiej formie scenicznej. Przekazie treści części trzeciej wybitnego dramatu doby romantyzmu – Dziadów Adama Mickiewicza. Białostoccy wykonawcy sugestywnie połączyli klasyczne przedstawienie teatralne z elementami scenograficznych obrazów oraz ciekawych form lalkarskich. Szczególnie interesująca wydaje się być interpretacja Wielkiej improwizacji. Tego typu przedstawienia stanowią idealne uzupełnienie codziennego trudu nauczania języka polskiego.   

  • Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie
    W środę, 3 października, do naszej szkoły przyjechał Teatr „Forma” z Białegostoku ze spektaklem opartym na motywach „Dziadów” cz. III Adama Mickiewicza. Aktorzy w niezwykle interesujący sposób ukazali publiczności problematykę tego trudnego w interpretacji utworu, koncentrując się na najważniejszych scenach dramatu. Bardzo pomocna okazała się również scenografia- płaskie lalki animowane przez aktorów, „gadające głowy” oraz animacja rysunkowa tworzona na żywo.
    Tego rodzaju forma teatralna stała się ciekawym sposobem na przybliżenie młodzieży tematyki lektury szkolnej.